O mnie

Nazywam się Agnieszka Koluch – jestem certyfikowaną trenerką Familylab (organizacji promującej podejście Jespera Juula) oraz mamą 9 latka i 6 latki.

Od 8 lat pomagam mamom radzić sobie ze złością i poczuciem winy, by potrafiły budować bezpieczne więzi ze swoimi dziećmi i by głęboko uwierzyły, że są wystarczająco dobrymi mamami.

Od 2015 roku poprowadziłam setki warsztatów i szkoleń, ponad dwa tysiące rodziców skorzystało z moich usług, współpracowałam z licznymi placówkami edukacyjnymi oraz instytucjami (m.in. Szkoła Językowa Papuga, Przestrzeń Edukacyjna Ferajna, Wolna Szkoła Przestrzeń Przylesie, Przedszkole nr 29 im. Plastusia w Poznaniu, Przedszkole Smocze Wzgórze w Murowanej Goślinie, Festiwal Bliskości w Szczecinku, Akademia Karate Anny Ranoszek, Centrum Inicjatyw Rodzinnych w Poznaniu).

Moje kwalifikacje

Ukończyłam studia magisterskie na kierunku kognitywistyka w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz studia podyplomowe Przygotowanie Pedagogiczne i Akademia Trenera. Od 2016 roku jestem certyfikowaną trenerką Familylab, a od 2017 absolwentką intensywnego kursu trenerskiego Porozumienia bez Przemocy (NVC) dwóch certyfikowanych trenerek NVC Agnieszki Pietlickiej i Magdy Wegner. W 2020 roku zdobyłam tytuł praktyczki Systemu Wewnętrznej Rodziny (IFS), nowatorskiego modelu psychoterapeutycznego.
Listę wszystkich ukończonych przeze mnie szkoleń znajdziesz na dole strony.

Co mnie wyróżnia?

Bez ściemy mówię o tym, co w macierzyństwie trudne. Wiem, że nie dla wszystkich mam rodzicielstwo jest proste i intuicyjne, nie przypomina też w niczym zdjęć z insta.

Szukam złotego środka pomiędzy metodami autorytarnymi a nowoczesnymi trendami, w którym pojawia się tendencja do stawiania w centrum potrzeb dziecka i odkładania na półkę potrzeb dorosłych. Jestem jak najbardziej za tym, by chronić godność i podmiotowość dzieci, natomiast potrzeby matek uważam za równorzędne.

Patrzę na rodzinę jak na system, dzięki czemu rozumiem, jaki wpływ na dzieci ma postawa prezentowana przez dorosłych. Nie skupiam się więc na objawach dzieci, a raczej wspieram dorosłych w obejmowaniu roli przywódcy pełnego miłości.

Nie chcę dokładać tobie kolejnych punktów do listy jaką mamą powinnaś być, a raczej chciałabym tobie pokazać, które punkty możesz z tej listy odjąć, pozostając wystarczająco dobrą mamą.

Jak możesz skorzystać z mojego wsparcia?

Moja historia

Cześć. Nazywam się Agnieszka Koluch.

Jako mała dziewczynka nasłuchałam się bajek, które kończyły się zazwyczaj tak:

„Wzięli ślub i wydali na świat potomka, a potem żyli długo i szczęśliwie…”

W moim przypadku niestety nie był to szczęśliwy koniec, a długo i szczęśliwie zamieniło się bardziej w trudno i niemożliwie?

Po pojawieniu się na świecie mojego pierwszego dziecka zostałam nagle przytłoczona większą niż kiedykolwiek ilością życiowych wyzwań – narastały problemy i napięcia w związku, a zajmowanie się dzieckiem wcale nie przychodziło mi intuicyjnie! Do tego miałam wielkie plany cudownego łączenia życia rodzinnego z rozwojem zawodowym, których nijak nie umiałam wpleść w rzeczywistość.

Wewnątrz mnie toczyło się wiele konfliktów odnośnie mojej relacji, macierzyństwa i pracy. Jak reagować, kiedy dziecko płacze? Czy to moja wina, jeśli nie potrafię go ukoić? Dlaczego mój mąż reaguje inaczej niż ja? I dlaczego właśnie tak? Czy mogę bez wyrzutów sumienia zostawić dziecko w przedszkolu i pójść do pracy? Czy to normalne, że moje dziecko mnie tak denerwuje? Czułam się tak, jakbym uczyła się pływać na desce surfingowej podczas sztormu. Morze raz po raz wyrywało mi deskę spod nóg i wyrzucało z powrotem na brzeg.

Kiedy byłam na lądzie chwytałam się czego mogłam – czytałam książki, chodziłam na warsztaty, rozmawiałam z tymi, którzy wiedzieli więcej. Ale potem – nagle i bez ostrzeżenia – znów znajdowałam się na wodzie, sztorm wyrywał mi deskę i sprawiał, że upadałam. Dopiero po jakimś czasie zrozumiałam, że mogę przeczytać książkę na temat windsurfingu, ale nauczyć się na niej pływać mogę tylko dzięki ćwiczeniom i praktyce.

W zrozumieniu tego pomogły mi 3 filary: Familylab, czyli podejście Jespera Juula, Porozumienie bez Przemocy (NVC) i System Wewnętrznej Rodziny (IFS). Te trzy podejścia sprawiły, że:

  • nauczyłam się akceptować, że są rzeczy, na które nie mam wpływu,
  • mogę odczytać o co „wołają” pojawiające się we mnie emocje oraz
  • przede wszystkim, że trudno mi być w bliskości z innymi, dopóki nie akceptuję tak wielu rzeczy w sobie samej.

Dziś dalej upadam i podczas sztormów morze wyrywa mi deskę z rąk.

Jednak mimo tego głęboko wierzę, że jestem wystarczająco dobrą mamą dla moich dzieci. Umiem okiełznać moje emocje oraz wiem nie tylko jak przetrwać wspólną, rodzinną codzienność, ale także jak żyć w niej z lekkością i czerpać z niej radość. Jestem wolna od obaw, czy jestem wystarczająco wspierająca oraz umiem objąć rodzicielskie przywództwo, bez poczucia winy, że odbieram moim dzieciom wolność.

Nadal popełniam błędy, ale przede wszystkim lubię siebie. Wiem, że upadek to nic strasznego, a bywa i najlepszą lekcją – choć często dostrzegam to dopiero po jakimś czasie. Cieszą mnie zarówno momenty, kiedy utrzymuję się na desce, jak i kolejne próby po wywrotkach.

W 2016 roku założyłam firmę szkoleniową Wybieram Relację i od tego czasu prowadzę warsztaty, szkolenia, seminaria, wykłady oraz sesje indywidualne; współpracuję ze szkołami, przedszkolami, fundacjami i grupami mam. Fundament mojej pracy zawodowej stanowią 3 podejścia, które swego czasu wyciągnęły mnie z bagna niesłużących przekonań.

Jako trenerka Familylabu pomagam dorosłym w budowaniu lepszych relacji z dziećmi i propaguję wychowywanie dzieci w szacunku oraz zdrowe przywództwo dorosłych.

Jako praktyczka IFS udzielam indywidualnego wsparcia w budowaniu lepszych relacji ze sobą i promuję bezpieczną więź ze sobą, jako podstawę wszystkich innych relacji.

Moją pracę wzbogacam Porozumieniem bez Przemocy (NVC), dzięki któremu przestałam postrzegać działania ludzi (i moje) jako dobre czy złe, a patrzę na nie przez pryzmat tego, jakie potrzeby mogą zaspokajać.

Przede wszystkim ufam, że ludzie mają zasoby – czasami tylko są one przysłonięte ciężarami, które wzięli na siebie w toku życia. Ja wiele takich ciężarów zidentyfikowałam i rozpuściłam u siebie, a teraz chętnie dzielę się tym z innymi, bo widzę, ile lekkości i harmonii wniosło to do mojego życia.

Moja edukacja, kwalifikacje i pozostałe szkolenia

  • Pięcioletnie studia magisterskie na kierunku kognitywistyka w Instytucie Psychologii Uniwersytetu A. Mickiewicza
  • Studia licencjackie na kierunku etnolingwistyka na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu
  • Studia podyplomowe Przygotowanie Pedagogiczne na Uniwersytetu A. Mickiewicza
  • Studia podyplomowe Akademia Trenera na Uniwersytetu A. Mickiewicza
  • Szkolenie certyfikacyjne dla trenerów Familylab + regularna superwizja z ramienia Familylab
  • Intensywny kurs trenerski TTT dla osób dzielących się Porozumieniem bez Przemocy (NVC) prowadzony przez certyfikowane trenerki NVC Agnieszkę Pietlicką i Magdę Wegner
  • Szkolenie wprowadzające do Systemu Wewnętrznej Rodziny (IFS) z Ewą Orinsky
  • Poziom 1 ścieżki kształcenia w modelu System Wewnętrznej Rodziny (IFS) z Osnat Arbel
  • Poziom 2 ścieżki kształcenia w modelu System Wewnętrznej Rodziny (IFS) Uzależnienia i zaburzenia odżywiania z Mary Kruger
  • System Wewnętrznej Rodziny (IFS) w rodzicielstwie: Od łez do transformacji – Frank Anderson
  • Porozumienie bez Przemocy (NVC) Marshalla Rosenberga: Ja – zrozumieć siebie – Agnieszka Pietlicka
  • Porozumienie bez Przemocy (NVC) Marshalla Rosenberga: Ty – zrozumieć drugą stronę – Agnieszka Pietlicka
  • Porozumienie bez Przemocy (NVC) Marshalla Rosenberga: My – zatańczyć dialog – Agnieszka Pietlicka
  • Mów do mnie normalnie, czyli naturalizacja języka Porozumienia bez Przemocy (NVC) – Agnieszka Pietlicka
  • Złość – dzwonek alarmowy. Od destrukcyjnej siły do konstruktywnej energii z Porozumieniem Bez Przemocy (NVC) Marshalla Rosenberga – Agnieszka Pietlicka
  • Poczucie winy – dzwonek alarmowy. Od destrukcyjnej siły do konstruktywnej energii z Porozumieniem Bez Przemocy (NVC) Marshalla Rosenberga – Agnieszka Pietlicka
  • Co się dzieje za kurtyną – o neurobiologii i empatii – Marta Kułaga
  • Kręgi naprawcze – odpowiedź na konflikty w społecznościach – Tomasz Bagiński
  • Self-reg Warsztaty podstawowe dla specjalistów – Jagoda Sikora