odbierz webinar za 0zł!!!
Odbierz bezpłatny webinar i dowiedz się, jak zbudować dobrą relację z dzieckiem, bez nagród i kar. Nie obiecam ci, że twoje rodzicielstwo będzie odtąd usłane różami! Bo macierzyństwo to raczej ciągły rollercoaster! Ale możesz nauczyć się z tego nagrania, dlaczego kary i nagrody psują poczucie wartości twojego dziecka oraz co zrobić, kiedy ono cię nie słucha, tak by ostatecznie pojawiła się między wami współpraca.
bezpłatny webinar: współpraca z dzieckiem bez nagród i kar
Dowiedz się, jak osiągnąć współpracę – nie uciekając się do metod, które na dłuższą metę szkodzą Waszej relacji!
jeśli nie nagrody i kary to co?
Metody kija i marchewki z jednej strony odchodzą do lamusa, ponieważ dowody naukowe potwierdziły nam, że stanowią one duże zagrożenie dla rozwijającego się u dzieci – i jeszcze chwiejnego – poczucia własnej wartości oraz systemu regulacji emocjonalnej.
Z drugiej strony, jeśli jesteś rodzicem, to wiesz, że w sytuacjach podbramkowych trudno jest jednak nie uciekać się nagród i kar. Bo jak w takim razie sprawić, aby dziecko raz dwa ubrało się rano i wyszło do przedszkola? Albo aby wieczorem umyło zęby lub sprzątnęło po sobie zabawki? W chwilach desperacji rzucenie krótkiego „jeśli tego nie zrobisz to nie będzie deseru / bajki” wydaje się proste i skuteczne.
Jednak nagrody i kary mają krótkie nogi. Dlaczego? Dzieci przychodzą na ten świat z otwartością by poznać i „wpasować” się w zasady, które tu panują. Do systemu nagród i kar mogą dostosować się tylko na dwa sposoby, w formie:
❌ uległości lub
❌ buntu.
Oba scenariusze są niepokojące.
❌ Jeśli twoje dziecko wpadnie w uległość – to nie oczekuj, że w przyszłości (zarówno nastoletniej, jak i dorosłej) będzie miało swoje zdanie, będzie umiało je asertywnie wyrazić, czy też konstruktywnie zadbać o swoje granice i zaspokojenie potrzeb. Raczej będzie potulnie wykonywało polecenia innych osób i tak, jak w dzieciństwie – będzie ulegało naciskom po to, by nie robić problemów.
❌ Jeśli trafi ci się dziecko temperamentalnie buńczuczne – to nie oczekuj łatwej przeprawy przez rodzicielstwo. Z takim dzieckiem, stosując kary i nagrody, możesz utknąć w wiecznej walce. Takie dziecko bardzo szybko zacznie bowiem stosować twoją broń przeciwko tobie. Jest duża szansa, że usłyszysz od niego: a co mi dasz, jeśli to zrobię? albo po prostu nie przestanie płakać i krzyczeć, dopóki nie otrzyma tego, czego pragnie.
Czy dzieci mogą wziąć odpowiedzialność za taki stan rzeczy?!
Oczywiście, że nie. One tylko dopasowują się do rzeczywistości, w której przyszło im egzystować. Od ich temperamentu zależy, czy wpadną w przegródkę uległości czy buntu – jednak żadna z nich na dłuższą metę nie będzie dla nich służąca. Więc jeśli Twoim celem jest wychować dziecko pewne siebie i wierzące w swoją wartość, to warto abyś pomyślała o tym, jaka jest alternatywa do nagród i kar oraz nauczyła się sensownie wdrażać ją w życie.
Eliminacja nagród i kar nie oznacza bynajmniej rodzicielstwa, w którym dzieci wchodzą ci na głowę i wszystko im wolno! Absolutnie nie! Choć często to właśnie tego boimy się najbardziej słysząc o alternatywach do tradycyjnego wychowania.
Ja chciałabym jednak przedstawić Ci coś zupełnie innego. Jest to rodzicielstwo, które bazuje na:
👉 przywództwie dorosłych – czyli jasnym i klarownym zaznaczaniu granic, których dzieci potrzebują, by czuć się bezpiecznie oraz
👉 równej godności – czyli traktowaniu potrzeb dzieci i dorosłych jako równoważnych, to bardzo ważne, aby nie popadać tu w żadną skrajność, czyli nie stawiać na piedestale dzieci, ale też nie naruszać ich godności
Nie komplikuj sobie rodzicielstwa, a raczej ułatwiaj sobie i upraszczaj sobie to co możliwe!
sprawdź czy już to wiesz?
Dlaczego kary i nagrody długodystansowo psują poczucie własnej wartości twojego dziecka?
Jaka jest alternatywa do nagród i kar? (Bo nie jest to „róbta co chceta”!)
Co robić, kiedy dziecko cię nie słucha, a co kiedy wpadnie w intensywne emocje, np. atak histerii?
Jak reagować, kiedy inni stosują kary i nagrody wobec twojego dziecka?
Webinar bazuje na podejściu Jespera Juula oraz na modelu Porozumienie bez Przemocy, NVC.
Jestem certyfikowaną trenerką Familylab – organizacji promującej wartości Jespera Juula oraz mamą dwójki dzieci: syna 9 lat i córki 7 lat.
Mogę pokazać także Tobie, jak przekuć macierzyństwo w Twoją supermoc.
z mojego wsparcia skorzystało już ponad dwa tysiące rodziców
Poznaj działania, które wspierają poczucie własnej wartości twojego dziecka i jednocześnie dają tobie jasne ramy co do tego, co robić w podbramkowych sytuacjach.
Projekt strony: ulawrzosek.pl