odbierz webinar za 0zł!!!

Zbuduj relację z dzieckiem
Bez nagród i kar

Odbierz bezpłatny webinar i dowiedz się, jak zbudować dobrą relację z dzieckiem, bez nagród i kar. Nie obiecam ci, że twoje rodzicielstwo będzie odtąd usłane różami! Bo macierzyństwo to raczej ciągły rollercoaster! Ale możesz nauczyć się z tego nagrania, dlaczego kary i nagrody psują poczucie wartości twojego dziecka oraz co zrobić, kiedy ono cię nie słucha, tak by ostatecznie pojawiła się między wami współpraca.

Zestaw mockupów - SmartAssist – kopia (3)

bezpłatny webinar: współpraca z dzieckiem bez nagród i kar

Współpraca z dzieckiem - bez nagród i kar

Dowiedz się, jak osiągnąć współpracę – nie uciekając się do metod, które na dłuższą metę szkodzą Waszej relacji!

* pole wymagane

jeśli nie nagrody i kary to co?

Współpraca dzieci z rodzicami jest efektem przywództwa dorosłych oraz równej godności

Metody kija i marchewki z jednej strony odchodzą do lamusa, ponieważ dowody naukowe potwierdziły nam, że stanowią one duże zagrożenie dla rozwijającego się u dzieci – i jeszcze chwiejnego – poczucia własnej wartości oraz systemu regulacji emocjonalnej.

Z drugiej strony, jeśli jesteś rodzicem, to wiesz, że w sytuacjach podbramkowych trudno jest jednak nie uciekać się nagród i kar. Bo jak w takim razie sprawić, aby dziecko raz dwa ubrało się rano i wyszło do przedszkola? Albo aby wieczorem umyło zęby lub sprzątnęło po sobie zabawki? W chwilach desperacji rzucenie krótkiego „jeśli tego nie zrobisz to nie będzie deseru / bajki” wydaje się proste i skuteczne.

Jednak nagrody i kary mają krótkie nogi. Dlaczego? Dzieci przychodzą na ten świat z otwartością by poznać i „wpasować” się w zasady, które tu panują. Do systemu nagród i kar mogą dostosować się tylko na dwa sposoby, w formie:

❌ uległości lub

❌ buntu.

Oba scenariusze są niepokojące.

❌ Jeśli twoje dziecko wpadnie w uległość – to nie oczekuj, że w przyszłości (zarówno nastoletniej, jak i dorosłej) będzie miało swoje zdanie, będzie umiało je asertywnie wyrazić, czy też konstruktywnie zadbać o swoje granice i zaspokojenie potrzeb. Raczej będzie potulnie wykonywało polecenia innych osób i tak, jak w dzieciństwie – będzie ulegało naciskom po to, by nie robić problemów.

❌ Jeśli trafi ci się dziecko temperamentalnie buńczuczne – to nie oczekuj łatwej przeprawy przez rodzicielstwo. Z takim dzieckiem, stosując kary i nagrody, możesz utknąć w wiecznej walce. Takie dziecko bardzo szybko zacznie bowiem stosować twoją broń przeciwko tobie. Jest duża szansa, że usłyszysz od niego: a co mi dasz, jeśli to zrobię? albo po prostu nie przestanie płakać i krzyczeć, dopóki nie otrzyma tego, czego pragnie.

Czy dzieci mogą wziąć odpowiedzialność za taki stan rzeczy?!

Oczywiście, że nie. One tylko dopasowują się do rzeczywistości, w której przyszło im egzystować. Od ich temperamentu zależy, czy wpadną w przegródkę uległości czy buntu – jednak żadna z nich na dłuższą metę nie będzie dla nich służąca. Więc jeśli Twoim celem jest wychować dziecko pewne siebie i wierzące w swoją wartość, to warto abyś pomyślała o tym, jaka jest alternatywa do nagród i kar oraz nauczyła się sensownie wdrażać ją w życie.

Eliminacja nagród i kar nie oznacza bynajmniej rodzicielstwa, w którym dzieci wchodzą ci na głowę i wszystko im wolno! Absolutnie nie! Choć często to właśnie tego boimy się najbardziej słysząc o alternatywach do tradycyjnego wychowania.

Ja chciałabym jednak przedstawić Ci coś zupełnie innego. Jest to rodzicielstwo, które bazuje na:

👉 przywództwie dorosłych – czyli jasnym i klarownym zaznaczaniu granic, których dzieci potrzebują, by czuć się bezpiecznie oraz

👉 równej godności – czyli traktowaniu potrzeb dzieci i dorosłych jako równoważnych, to bardzo ważne, aby nie popadać tu w żadną skrajność, czyli nie stawiać na piedestale dzieci, ale też nie naruszać ich godności

Nie komplikuj sobie rodzicielstwa, a raczej ułatwiaj sobie i upraszczaj sobie to co możliwe!

sprawdź czy już to wiesz?

Z webinaru dowiesz się:

Projekt bez nazwy (1)

Dlaczego kary i nagrody długodystansowo psują poczucie własnej wartości twojego dziecka?

Projekt bez nazwy (1)

Jaka jest alternatywa do nagród i kar? (Bo nie jest to „róbta co chceta”!)

Projekt bez nazwy (1)

Co robić, kiedy dziecko cię nie słucha, a co kiedy wpadnie w intensywne emocje, np. atak histerii?

Projekt bez nazwy (1)

Jak reagować, kiedy inni stosują kary i nagrody wobec twojego dziecka?

Webinar bazuje na podejściu Jespera Juula oraz na modelu Porozumienie bez Przemocy, NVC.

_MG_0704r
_MG_0680r

Nazywam się Agnieszka Koluch

Jestem certyfikowaną trenerką Familylab – organizacji promującej wartości Jespera Juula oraz mamą dwójki dzieci: syna 9 lat i córki 7 lat.

Od 8 lat pomagam mamom radzić sobie ze złością i poczuciem winy, by potrafiły budować bezpieczne więzi ze swoimi dziećmi i by uwierzyły, że są wystarczająco dobrymi mamami. Poprowadziłam setki warsztatów i szkoleń, ponad dwa tysiące rodziców skorzystało z moich usług, współpracowałam z licznymi placówkami edukacyjnymi oraz instytucjami.
 

Mogę pokazać także Tobie, jak przekuć macierzyństwo w Twoją supermoc.

Moja wiedza nie jest tylko teoretyczna; jako mama dwójki dzieci (syna 9 lat i córki 7 lat), doświadczam codziennych wyzwań macierzyństwa. Wiem, jak to jest, kiedy leżysz wyczerpana i bezsilna, a twoje szkraby płaczą i właśnie teraz cię potrzebują. Wiem, jak to jest, kiedy dzieciaki tak dają ci w kość, że krzyczysz z bezradności, żeby jakoś przetrwać codzienność. Ten obszar życia, choć początkowo wyboisty, doprowadził mnie jednak ostatecznie do lekkości i spełnienia.

z mojego wsparcia skorzystało już ponad dwa tysiące rodziców

Sprawdź co o mnie mówią

referencje fb2
referencje fb1

Poznaj alternatywę do nagród i kar

Poznaj działania, które wspierają poczucie własnej wartości twojego dziecka i jednocześnie dają tobie jasne ramy co do tego, co robić w podbramkowych sytuacjach.

Zestaw mockupów - SmartAssist – kopia (3)